Wist u dat uw browser verouderd is?

Om de best mogelijke gebruikerservaring van onze website te krijgen raden wij u aan om uw browser te upgraden naar een nieuwere versie of een andere browser. Klik op de upgrade button om naar de download pagina te gaan.

Upgrade hier uw browser
Ga verder op eigen risico

Over Rijnland Instituut

Het Rijnland Instituut leidt op voor Europa. Als kennisinstituut voor regionale ontwikkeling werkt het Rijnland Instituut aan een vitale Europese regio in Noord-Nederland en Noordwest-Duitsland met goed en voor iedereen toegankelijk onderwijs als basis. Uitgangspunt is dat iedereen kan leven, wonen, werken, en studeren waar hij/zij wil in een Europa zonder grenzen.

Kennisinstituut

Het Rijnland Instituut is een kennisinstituut voor regionale ontwikkeling met verschillende partners in Noord-Nederland en Noordwest-Duitsland. Het netwerk stimuleert kennisontwikkeling, -deling en -toepassing door en voor het regionale beroepsonderwijs (hbo en mbo). Dankzij goede contacten met de regionale beroepenvelden vindt dit plaats in samenwerking tussen overheid, onderwijs, ondernemers en burgers (quadruple helix). Het Rijnland Instituut bevordert dankzij een krachtenbundeling van de beroepsonderwijsinstellingen aan beide kanten van de grens de arbeidsmarktrelevante opleiding in de Euregionale kenniseconomie en draagt hierdoor bij aan het grensoverschrijdend wonen, werken, leven en studeren.

Gvdl20190527 0120 LR

De ambities van het Rijnland Instituut voor de komende jaren

Het Rijnland Instituut heeft haar ambities als grensoverschrijdend expertisecentrum voor de ontwikkeling van euregionale competenties en binationale curricula in een masterplan vastgelegd. Het masterplan is in 2020 vastgesteld en heeft een reikwijdte tot 2024. Het samenwerkingsverband tussen middelbaar- en hoger onderwijs, overheden en werkveld beschouwt onderwijs en kennis als motor voor de regionale economie.

De focus ligt op het bevorderen van grensoverschrijdend werken, studeren, onderzoeken, wonen en leven in Noord-Nederland (inclusief Overijssel) en Noordwest-Duitsland onder het motto ‘Wij leiden op voor Europa’. Het instituut focust zich voor het beroepsonderwijs op drie inhoudelijke thema’s: (I) Technologie, energie en zorg, (II) Toerisme en (III) Taalverwerving en cultuur. Dit zijn de prioriteiten van het instituut. Binnen deze drie thema’s zijn grensoverschrijdende competentieontwikkeling en Human Capital gemeenschappelijke onderwerpen.

Het masterplan is hier te vinden.

We moeten vooruit kijken. De gezamenlijke uitdaging is het om de bewoners in de grensstreek betere kansen te geven op een goede toekomst. Hoe hechter we samenwerken, hoe beter we daarin slagen.

Dieter Krone, Oberbürgermeister van Stadt Lingen

Verbinder tussen onderwijs en werkveld

Het Rijnland Instituut ziet als zijn missie en visie het verbinden van beroepsonderwijs (mbo en hbo) en werkveld door vernieuwende vormen van grensoverschrijdende samenwerking te ondersteunen.

De studenten en medewerkers aan beide zijden van grens moeten in staat zijn om grensoverschrijdend te studeren en te werken, waarbij ook de relevantie van competenties voor de toekomstige arbeidsmarkt centraal staan. De kennis over de grensoverschrijdende economie en de mogelijkheden voor docenten, studenten, werknemers en werkgevers worden vergroot. Het Rijnland Instituut bepleit de ontwikkeling van een euregionale grensoverschrijdende leef- en werkcultuur. Gemeenschappelijke euregionale competenties worden in samenwerking met bedrijven verkend en in innovatieve projecten geconcretiseerd.

Het kennisinstituut draagt het belang van kennis van elkaars taal en cultuur in een Europese context uit en richt zich op het vergroten van het aantal stages en leerwerkplekken, het aanbieden van vergelijkbare opleidingen of gezamenlijke programma’s, de gelijkschakeling van diploma’s en wil grensoverschrijdende ondernemerschap vergroten.

Het Rijnlandse model

Het instituut is geënt op het gedachtengoed van het Rijnlandse model, dat als tegenhanger geldt van het Angelsaksische model gestoeld op het neoliberalisme van de vrije markt. Het corporatieve Rijnlandse model veronderstelt een actieve overheid die zich bezighoudt met onderwijs, milieu, ruimtelijke ordening en sociale vraagstukken en hecht meer waarde aan principes als samenwerking, vertrouwen, kwaliteit en geluk dan aan individualisme en competitie.

Samenwerking tussen overheid, onderwijs, ondernemers en burgers (quadruple helix) is voor het Rijnland Instituut een belangrijk uitgangspunt. Overleg, participatie, saamhorigheid en lange termijn denken zijn centrale kernwaarden voor het Rijnland Instituut.

Team

Maak kennis met het Rijnland Instituut

Het Rijnland Instituut wordt geleid door een aantal vaste programmamanagers, ondersteund door verschillende medewerkers en werkt nauw samen met een expertgroep, adviesgroep en stuurgroep.

Programmamanagers

Cigdem Zantingh

Instituutsleiding / Programmamanager Rijnland Instituut, Programmamanager

@ Alfa-college c.zantingh-akcelik@alfa-college.nl
Prof. Dr.-Ing. Wolfgang Arens-Fischer

Programmamanager Rijnland Instituut, verantwoordelijk voor onderzoek, onderwijs en ontwikkeling kennisnetwerk

@ Hochschule Osnabrück University of Applied Sciences w.arens-fischer@hs-osnabrueck.de
Jacob Kappen

Programmamanager Rijnland Instituut, Projectmanager

@ Drenthe College j.kappen@drenthecollege.nl
Ingrid Groenewegen-van den Hul

Programmamanager

@ NHL Stenden ingrid.groenewegen@nhlstenden.com
Maurice Cox

Programmamanager

@ Hanzehogeschool Groningen m.h.j.cox@pl.hanze.nl

Team

Monique Pestman

Projectmedewerker, projectleider Blue Zone Innovations

@ Alfa-college m.pestman-dehoog@alfa-college.nl
Annick Bakker

Wetenschappelijk medewerker

@ NHL Stenden annick.bakker@nhlstenden.com
Gaby Bos

Projectmedewerker

@ Alfa-college g.bos@alfa-college.nl
Katrin Dinkelborg

Wetenschappelijk medewerker

@ Hochschule Osnabrück University of Applied Sciences k.dinkelborg@hs-osnabrueck.de
Hille Meetsma

Innovatiemakelaar Blue Zone Innovations

@ NHL Stenden T: 0610930144 hille.meetsma@nhlstenden.com
Lara van der Meer

Wetenschappelijk medewerker

@ NHL Stenden lara.van.der.meer@nhlstenden.com

Stuurgroep

Enno van der Werff

Lid College van Bestuur

@ Alfa-college er.vanderwerff@alfa-college.nl
Arwin Nimis

Voorzitter College van Bestuur

a.nimis@drenthecollege.nl
Marc Otto

Lid College van Bestuur

@ NHL Stenden marc.otto@nhlstenden.com
Annemarie Hannink

Lid College van Bestuur

@ Hanzehogeschool Groningen a.h.hannink@pl.hanze.nl
Prof. Dr. Andrea Braun von Reinersdorff

a.braun@hs-osnabrueck.de

Expertgroep

Nikolaus Jansen

Voorzitter expertgroep, Bureau voor regionale ontwikkeling Weser-Ems

nikolaus.jansen@arl-we.niedersachsen.de
Dr. Dörte Mierau

Senior beleidsadviseur internationale betrekkingen Gemeente Groningen

d.mierau@groningen.nl
Klaas-Wybo van der Hoek

Honorair consul

@ NHL Stenden klaas.wybo.van.der.hoek@nhlstenden.com
Roel Folkersma

Programmanager Biobased Economy and Chemistry

@ Gemeente Emmen r.folkersma@emmen.nl
Peter Meiwald

Voorzitter van Europaïschen Föderalisten Oldenburg e.V.

europa@peter-meiwald.de
Henk Huttinga

Voorzitter Raadswerkgroep Internationale Betrekkingen

@ Gemeente Emmen h.huttinga@emmen.nl
Martina Kruse

Afdelingshoofd Economie Landkreis Emsland

Martina.kruse@emsland.de
Dr. Dirk Lüerßen

Directeur Wachstumsregion Ems-Achse

lueerssen@emsachse.de
Rieja Raven

Adviseur Leefomgeving bij BügelHajema adviseurs

r.raven@bugelhajema.nl
Peter van Kampen

Plaatsvervangend directeur University of Groningen North West Germany (UGNWG)

P.R.van.Kampen@rug.nl
Dr. Stefan Hartman

Directeur European Future Tourism Institute

@ NHL Stenden stefan.hartman@nhlstenden.com
Rene de Vent

renedevent@hetnet.nl
Christoph Almering

Directeur-bestuurder EUREGIO

c.almering@euregio.eu
Dr. Vincent Pijnenburg

Lector Cross-border Business Development Fontys Hogeschool Venlo

v.pijnenburg@fontys.nl
Karel Groen

Directeur Eems Dollard Regio

karel.groen@edr.eu
Moniek Bom

Regionale Economie Adviseur Human Capital

m.bom@overijssel.nl
Henriëtte Herbschleb

Programmamanager Dutch TechZone

henriette.herbschleb@dutchtechzone.nl
Heinz Gebbeken

Rector

@ Berufsbildende Schule Lingen Wirtschaft gebbeken@bbs-lingen-wirtschaft.de
Doede Sijtsma

Duitslandcoördinator Provincie Gelderland

d.sijtsma@gelderland.nl
Herman Idema

Algemeen Directeur Ondernemend Emmen

h.idema@ondernemendemmen.nl
Grietje Regtop-Albring

Adviseur Economie, Internationale betrekkingen, Regionale samenwerking

@ Gemeente Emmen g.regtop-albring@emmen.nl
Anneke Bosch

Beleidsmedewerker

@ Provincie Drenthe a.bosch@drenthe.nl
Mirjam Punter

Beleidsmedewerker Arbeidsmarkt en Onderwijs

@ Provincie Drenthe m.punter@drenthe.nl
Tanja Sextro

Beleidscoördinator Human Capital

@ Provincie Drenthe t.sextro@drenthe.nl

Adviesgroep

Jeanette van Ommen

Opleidingsmanager Zorg en Welzijn, Voorzitter Adviesgroep

@ Alfa-college jn.vommen-veldhuizen@alfa-college.nl
Dr. Diederich Bakker

Lector International Business

@ Hanzehogeschool Groningen d.j.o.p.bakker@pl.hanze.nl
Jurgen Grobbe

Regiodirecteur Boumaboulevard

@ Alfa-college
Hanneke Smid

Hoofd Externe zaken en beleid

@ Alfa-college jgf.smid@alfa-college.nl
Jan Berend van der Wijk

Regiodirecteur Hoogeveen en Hardenberg

@ Alfa-college jb.vanderwijk@alfa-college.nl
Dr. Mariska van der Giessen

Lector Internationaal Ondernemen

@ NHL Stenden mariska.van.der.giessen@nhlstenden.com
Dr. Joana da Silveira Duarte

Lector Meertaligheid en Geletterdheid

@ NHL Stenden joana.duarte@nhlstenden.com
Karin Kienhuis

Regiodirecteur Groningen

@ Alfa-college kjm.kienhuis@alfa-college.nl
Jozé Kienstra

Opleidingsmanager Facilitaire Dienst Horeca en Maatschappelijke Zorg en Verzorgende IG

@ Alfa-college jrh.kienstra@alfa-college.nl
Dr. Mirjam Günther

Associate lector Meertaligheid en Geletterdheid

@ NHL Stenden mirjam.gunther@nhlstenden.com
Baukje Pander

Opleidingsmanager Handel en Ondernemen, Media vormgeving, Zakelijke dienstverlening

@ Drenthe College B.Pander@drenthecollege.nl
Annelies Veldhuis

Opleidingsmanager Regio Hardenberg

@ Alfa-college ae.veldhuis-schots@alfa-college.nl
Lammert Postma

Opleidingsmanager Techniek & Gebouwde Omgeving

@ Alfa-college l.postma@alfa-college.nl
Dr. Alexander Grit

Lector Ondernemen in Verandering Hanzehogeschool/Alfa-college

a.g.grit@pl.hanze.nl
Dr. Elles Bulder

Lector Leefomgeving in Transitie

@ Hanzehogeschool Groningen e.a.m.bulder@pl.hanze.nl
Dr. Jan Jager

Lector Circular Plastics en Duurzame Kunststoffen

@ NHL Stenden jan.jager@nhlstenden.com
Dr. Heinrich Wörtche

Lector Sensors and Smart Systems

@ Hanzehogeschool Groningen h.j.wortche@pl.hanze.nl
Richard Delger

Directeur Thorbecke Academie

@ NHL Stenden richard.delger@nhlstenden.com
Karin Gehrels

Coördinator internationalisering

@ Drenthe College K.Gehrels@drenthecollege.nl
Mike Roozeboom

Adjunct directeur regio Emmen

@ Drenthe College m.roozeboom@drenthecollege.nl
Dick Huisman

Opleidingsmanager Regio Assen

@ Drenthe College d.huisman@drenthecollege.nl
Jack Bijholt

Opleidingsmanager ICT Opleidingen

@ Drenthe College j.bijholt@drenthecollege.nl
Lianne Büter

Opleidingsmanager Travel, Leisure & Events en Luchtvaart, Sport en Bewegen, Handel, Logistiek & Ondersteunende Administratieve Beroepen niveau 2

@ Drenthe College L.Buter@drenthecollege.nl
Lieke Brons

Practor Zorg & Technologie Alfa-college, Drenthe College en Noorderpoort

@ Drenthe College L.Brons@drenthecollege.nl

Wij werken samen in projecten

Benieuwd?

Lees hier meer over de projecten waarin wordt gewerkt aan de euregionale ontwikkeling in Noord-Nederland en Noordwest-Duitsland.

Lees meer